Senzorický monitoring vlivu lokálních topenišť
na kvalitu ovzduší ve městě Velvary
Cíle projektu
Město Velvary má velký podíl rodinných domů na celkové zastavěné ploše. Ve městě nejsou panelová sídliště, pouze několik bytových domů s plynovým vytápěním. Lokální vytápění tuhými palivy je tudíž primárním zdrojem znečištění. Sekundárním zdrojem znečištění je průmyslová výroba a dopravní síť. Cílem projektu je zmapovat koncentrace aerosolových částic frakcí PM10,PM2.5 a PM1 vytvořením sítě senzorických prachoměrných jednotek, které budou kontinuálně monitorovat úroveň znečistění v jednotlivých městských částech. Projekt počítá s instalací 7 prachoměrných senzorických jednotek, jedné referenční certifikované prachoměrné stanice a jedné meteorologické senzorické jednotky.
Motivace
Město Velvary malé město postavené především na rodinných domech. Jak je výše napsáno, hlavním zdrojem vytápění jsou tuhá paliva a je v zájmu všech občanů, aby měli přehled o stavu životního prostředí na svém území. Vhodně rozmístěné senzorické jednotky vytvoří monitorovací síť, která potřebná data poskytne. Získaná data z měření budou mít primárně informativní, osvětový charakter, budou doplněna vysvětlením, co případné zvýšení koncentrací aerosolových částic způsobuje, jak tomu předcházet a jaká nápravná opatření mohou lidé realizovat (např. výměna kotlů atd.).
Popis projektu
Ve městě Velvary bylo vytipováno 8 lokalit pro monitoring a následnou analýzu vlivu lokálních topenišť na znečištění ovzduší. Měřenými látkami budou aerosolové částice frakcí PM10, PM2.5 a PM1. Referenční certifikovaná prachoměrná jednotka bude instalována v centru města, 5 senzorických prachoměrných jednotek bude umístěno v oblastech s předpokládaným významným vlivem lokálních topenišť, 2 jednotky budou v pozaďových lokalitách.
-
Prachoměrná jednotka 01 bude umístěna v místní části Velká Bučina
-
Prachoměrná jednotka 02 bude umístěna v místní části Ješín
-
Prachoměrná jednotka 03 bude umístěna v blízkosti areálu Metal Trade Comax, která je významným výrobcem slévárenských slitin a předslitin neželezných kovů na bázi hliníku a mědi.
-
Prachoměrná jednotka 04 bude umístěna v centru města na náměstí
-
Prachoměrná jednotka 05 bude umístěna na okraji západní části města
-
Prachoměrná jednotka 06 bude umístěna v jižní části města u 4 bytových domů
-
Prachoměrná jednotka 07 bude umístěna v místě s největší koncentrací rodinných domů
Před samotnou dodávkou a instalací je zapotřebí, aby bylo provedenou tzv. srovnávací měření s referenčními přístroji dle normy EN16450. Toto srovnávací měření bude probíhat v září nebo říjnu 2023. Důvodem je, aby měření mohlo být zahájeno nejpozději 1. 11. 2023. Vzhledem k vyhodnocování projektu do 30. 4. 2024 bude měření probíhat po dobu 5 – 6 měsíců v zimní části roku. Měření bude kontinuální, každá senzorická jednotka bude v 10minutových intervalech odesílat informace o koncentracích aerosolových částic (v μg/m3). Data budou online zobrazována veřejnosti na příslušné webové aplikaci, denně kontrolována a validována. Při nápadných odchylkách některého senzoru vůči ostatním nebo vůči autorizovanou společností přistavené referenční jednotce bude provedena rekalibrace či výměna jednotky. Kompletní souměření bude provedeno cca v polovině měřícího období. Výsledek srovnávacího měření bude zveřejněn na projektových webových stránkách. Po ukončení sledovaného období bude vypracována datová analýza a vyhodnocena naměřená data. Datový analytik se speciálním zaměřením na problematiku ochrany ovzduší sepíše závěrečnou zprávu. Ta bude obsahovat popis měřících zařízení, popis měřící sítě, popis způsobu nakládání s daty, popis korekčních zásahů, výsledky souměření i informace o nestandardních operacích realizovaných v průběhu projektu (servis, výměny, aj.).
Měřící technika
Pro monitoring budou použity optické senzory vhodné pro použití ve venkovním prostředí se zárukou životnosti 12 měsíců. Měřící jednotky budou instalovány na místech s možností připojení na 230 V. Pro měření aerosolových částic PM10, PM2.5 a PM1 budou využity takové senzory, jejichž koncentrační rozsah bude nejméně 0 – 500 µg/m3 a nejistota měření nebude přesahovat 35%. K měření meteorologických veličin budou využity jednotky schopné detekovat teploty -20 °C až +50 °C, budou měřit relativní vlhkost, atmosférický tlak v rozmezí 950 hPa až 1050 hPa, směr větru s rozlišením menším než 45% a sílu větru s rozlišením maximálně 1 m/s. Prachoměrné měřící senzorické jednotky budou instalovány ve výšce 2 – 4 m nad zemí, v bezpečné zóně, kde nehrozí jejich poškození lidmi či jinými vlivy, mimo přímý dosah emisních zdrojů, ale zároveň v lokalitách, kde lze očekávat zvýšené imisní koncentrace vlivem lokálních topenišť. Jedno či dvě čidla budou umístěna v požadových lokalitách, kde bude vliv lokálního vytápění minimální.
Harmonogram projektu
Realizace projektu je plánována na 13 měsíců (v případě, že bude projekt schválený do 31. 3. 2023).
Termín zahájení projektu: 1. 4. 2023
Termín ukončení projektu: 30. 4. 2024
Výsledky projektu
Na základě detailního vyhodnocení naměřených dat bude zpracována která bude zahrnovat okomentované výsledky měření, včetně identifikace zdrojů znečišťování ovzduší v dané lokalitě se zaměřením na lokální topeniště. Po celou dobu trvání projektu bude kladen důraz na dostatečnou komunikaci projektu s veřejností.
Veškeré výsledky projektu pak budou představeny na tiskových konferencích a v tiskových zprávách na závěr projektu, na webu, Facebooku vzniklých přímo pro daný projekt.
Partner projektu:
Colsys s.r.o.
Buštěhradská 109, 272 03 Kladno - Dubí
Jiří Kabele, obchodní manažer divize Varovné a informační systémy
tel.: +420 778 536 483, e-mail: jiri.kabele@colsys.cz
Partner projektu:
ENVItech Bohemia s. r. o.
Ovocná 1021/34, 160 00 Praha 6
Mgr. Ondřej Svačinka, projektový manažer, tel.: +420 728 730 655.
e-mail: svacinka@envitech.eu
© 2023 ENVItech Bohemia s. r. o. | www.norskefondy.cz | www.sfzp.cz | www.eeagrants.org | bf.sfzp.cz